Burun Estetiği

Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir?

 

Burun estetiği  bir anlamda fonksiyonel rekonstrüktif nazal cerrahidir. Kulak burun boğaz anabilim dalının temel ameliyatlarından biridir. Burun öncelikle fonksiyon olarak  görevini iyi yapmalıdır. Nefes alma, havayı nemlendirme ve yabancı partiküllerden temizleme burunun asıl görevleridir. KBB olarak burun içinde sinüzit, septum deviasyonu, alt konkan hipetrofileri gibi patolojileri gerek medikal gerek operasyon olarak tedavi ederken MUHAKKAK BURUN DIŞI ANATOMİSİNE detaylı olarak bakmaktayız. Burun dışında aksta eğrilik,burun dışında aşırı kemik,burun ucunda deformasyonlar aynı zamanda burun içi fonksiyonlarını da etkileyebilir. Burun dışını gerek kozmetik, gerek fonksiyonal açıdan düzeltmenin doğru zamanı içini düzeltirken olamaktadır. Burun içi ve dışı bir bütündür. Burun estetiği ameliyatları ağrılı ameliyatlar değildir, 7 gün alçı 2 gün burun içi tamponu gerektirir. Açık teknik ile burun estetiği burun ucuna ve septuma tüm olarak daha hakim olunduğundan tercih edilmektedir.

 

 

Burun ucu estetiği

 

Tipplasti (burun ucu estetiği). Burun kemiği (nazal kemik) de herhangi bir hump, eğrilik veya deformasyon olmayan, ama burun ön kıkırdak kısmında eğrilik, genişlik, kabalık, düzensizlik gibi veya beraberinde burun deliklerinde genişlik olan olgularda, burun kemiğine dokunmadan burun ön taraf kıkırdak bölümünü istenen görüntüye kavuşturmak için yaptığımız ameliyattır.
Tipplasti ameliyatında nasal kemikte kırma, kesme işlemi olmadığı için ameliyat sonrası morluk, şişlik ve burunda alçı olmaz. iyileşme süreci daha kolay ve hızlıdır. Sadece burun ön kısmı yapılan cerrahi işlemden dolayı ödemlidir ve ameliyat sonrası cerrahi bölge ödemlerinin daha çabuk dağılması ve iyileşmesi için flaster ile tespit edilir. Eğer septuma (burun orta bölmesi) veya burun etlerine burun tıkanıklığından dolayı herhangi bir işlem yapılmamışsa çoğunlukla buruna tampona gerek yok.

 

Rinoplasti kaç yaşından itibaren yapılabiliyor?

 

Yaş olarak kemik gelişiminin tamamlanmış olması gerekiyor. Genellikle bayanlarda 17, baylarda 18 yaş bitince oluyor. Kişinin ameliyat olmasına engel olan bir sağalık sorunu yok ise üst yaş sınırı yoktur. Fakat ameliyatın sadece sağlık sebepleri yüzünden değil, aynı zamanda hastanın doğru karar vermesi için de 18 yaşa kadar bekletildiğini öneririz.

× Whatsapp