Burun estetiği olma nedenleri

Burun Ucu Estetiği (Tipplasti) Nedir?
24 Ocak 2021
Rhinoplasty Sonrası Nasıl Rahat ve Kolay Geçer
Burun Estetiği (Rhinoplasty) Ameliyatı Sonrası Nasıl Rahat ve Kolay Geçer
14 Ağustos 2021
Show all

Burun estetiği olma nedenleri

 

Güzel görünme ve istediğiniz burna sahibi olmak. Burun estetiği ameliyatının ilk amacı yüz şekline en uygun ve simetri sağlayan bir burun yaratmak. Kişi kendi burnunu beğenmiyorsa bu problem ciddi sosyal hayat sıkıntısı yaratabilir. Özgüveni düşürebilir, özellikle, genç insanlarda stres ve depresyon kaynağı olabilir. Burun estetiği ameliyatından sonra güzel, sağlıklı, istediğiniz görüntüde burun sahibi olabilirsiniz.

Burun estetiği ameliyatının amaçlarından biri septum denilen burun orta duvarı düzeltilmesi, konka denilen burun etlerinin küçültülmesi ile rahat nefes almayı sağlamasıdır. İnsanların yaklaşık olarak %80’inde septum eğriliği vardır. Doğuştan veya sonradan travmadan oluşan burun kemik eğriliği nefes alma fonksiyonunu bozar. Rinoplasti ameliyatı sırasında septum deviasyonu ve konka sorunu giderilir ve rahat nefes alma sağlanır.

Burun estetiği ameliyatıyla yeni oluşturan sağlıklı nefes alan bir burunda koku alma hücreleri daha iyi çalışacak ve sinüsler daha iyi havalanacaktır. Burnun dış görünüşteki eğriliği yani burun kemiğindeki eğrilik ve düzensizlikler aynı zamanda burnunda kapak gibi çalışan nazal valv denilen açıyı daraltır ve burun kapağını açılması engelleyerek burundan nefes almayı bozar.  Rinoplasti ameliyatı ile nazal valv açısının genişletilmesi hem burundan nefes almaya, hem de koku almaya katkısı olacaktır.

Daha iyi nefes alan ve normal anatomik yapıya kavuşmuş burnun kendi fonksiyonlarını (havayı ısıtma, nemlendirme, temizleme, akımını değiştirme) yerine getirmesiyle sinüslerinde havalanmasını daha iyi sağlayacaktır ve akut veya kronik sinüzit engelleyecektir.

Sesin düzelmesi. Bazı kişilerde doğuştan beri burun tıkanıklığı olması sonucu tıp dilinde nasone ses, halk arasında genizden konuşma denen bir durum vardır. Burun estetiği yapılınca burun pasajı açılır ve genellikle ses de buna bağlı ise normale döner.

Burunda normal anatominin ve daha iyi nefes alma sağlanması ile horlama tedavisinin bir kısmı yapılmış olur. 

Daha az üst solunum yolu enfeksiyonu. Burun tıkalıysa, nefes mecburen ağızdan alınır ve ısıtma, süzme ve nemlendirme mekanizmaları olmaz, çünkü ağızdan alınan hava direk ortamdaki havadır.  Bu da farenjit, larenjit, bademcik iltihabı gibi sık üst solunum yolu hastalıkları nedeni olabilir. Burun estetiği ile birlikte yapılan septum deviasyonu ve konka küçültme işlemleri ile bu sorun da ortadan kalkabilir.

Comments are closed.

× Whatsapp