Kalabalık havuzlarda kulak enfeksıyonuna dıkkat!

İdeal burun nasıl olmalıdır?
16 Ocak 2019
Burun hump redüksiyonu
21 Kasım 2019
Show all

Kalabalık havuzlarda kulak enfeksıyonuna dıkkat!

Aşırı sıcakların başlamasıyla birlikte tatil köylerinde, sitelerde ve spor merkezlerinde bulunan havuzlar, serinlemek isteyen kalabalık grupların tercihi oluyor. Özellikle havuza toplu girilen yerlerde, kulak enfeksiyonu şikâyetlerinde artış gözleniyor.

Yaz aylarında kulak enfeksiyonlarına bağlı şikayetlerin arttığına dikkat çeken Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Abdülkadir Kilimcioğlu şöyle konuştu: “Kulağın tıkanması, işitme azlığı, kulak ağrısı gibi problemlerin yanı sıra kulak tıkanıklığına bağlı dengede yaşanan şikâyetler yaz aylarında artıyor. Denize ve havuza toplu girilen yerlerde dış kulak yolu enfeksiyonu daha çok görülüyor. Kulak enfeksiyonlarının yanı sıra, kulak kirinin (kulak kanalındaki buşon) su alarak şişmesi ve kulağı tıkaması işitme problemleri yaratıyor. Kulak kanalına su girmesi ile oluşan, çok ağrılı tıkayıcı bir enfeksiyondur. Kanal cildi şişer, kızartır ve kulağı tıkar. Hasta, kulak kepçesini hareket ettiremez. Özellikle ağrı; çene hareketleri ve yemek yeme sırasında ortaya çıkar. Enfeksiyonun ilerlemesi sonucunda, ağrı daha fazla şiddetlenir. Burada dış kulak yolu, tabii enfeksiyona bağlı şişkinliği arttıracağı için kulak yolunu daralttığından, işitme kaybı da ortaya çıkabilir, enfeksiyona bağlı akıntı da meydana gelebilir. Ağrı başladığında hemen hekime başvurulmalıdır. Aksi takdirde kulak kanalındaki enfeksiyonilerler, yüze ve kulağın iç kısımlarına yayılır.”

KULAK TEMİZLİĞİ NASIL YAPILMALI?
Dr. Kilimcioğlu, kulak kirinin su alarak şişmesi sonucu kulağı tıkadığını ve işitme kaybına neden olduğunu söyleyerek ve kirin yumuşatılarak, aspiratörle temizlenmesinin uygun olduğunu ancak şırıngalarla yıkamanın doğru olmadığını belirtti. Kilimcioğlu şöyle konuştu: “Eskiden kullanılan büyük metal şırıngalarla kulak kirini yıkamanın, doğru olmadığını belirtmek istiyorum. Çünkü; kulak kirinin arkasında kulak zarı delik mi, kir haricinde bir enfeksiyon var mı bilmiyoruz. Eğer enfeksiyon varsa su ile enfeksiyonu arttırabiliriz, orta kulağı yıkamış oluruz ve orta kulak enfeksiyonuna neden oluruz. Kirin yumuşatılarak, aspiratörle temizlenmesini daha uygun buluyorum.”

NELERE DİKKAT EDİLMELİ?
AŞIRI sıcakların başlamasıyla birlikte, tatil köylerinde, sitelerde ve spor merkezlerinde bulunan havuzlar, serinlemek isteyen kalabalık grupların tercihi oluyor. Özellikle havuza toplu girilen yerlerde, kulak enfeksiyonu şikâyetlerinde artış gözleniyor. Hekiminizin tavsiyesine göre kulağa su kaçmaması için kulak tıkacı kullanabilirsiniz.

https://www.haberler.com/kalabalik-havuzlarda-enfeksiyona-dikkat-12186170-haberi/

https://www.izgazete.net/saglik/kalabalik-havuzlarda-enfeksiyon-riskine-dikkat-h36896.html

https://www.sabah.com.tr/ankara-baskent/2019/06/27/kalabalik-havuzlarda-kulak-enfeksiyonuna-dikkat

Comments are closed.

× Whatsapp