Rinoplasti İyileşme Süreci

Rhinoplasty Sonrası Nasıl Rahat ve Kolay Geçer
Burun Estetiği (Rhinoplasty) Ameliyatı Sonrası Nasıl Rahat ve Kolay Geçer
14 Ağustos 2021
Rinoplasti Sonrası Nefes Alma
11 Ocak 2023
Show all

Rinoplasti İyileşme Süreci

Genellikle yeni burun, yeni yaşamla eş anlamlı hale gelir. Yüz hatlarını mümkün olduğunca uyumlu hale getirerek kişinin görünümünü önemli ölçüde değiştirir. Bu nedenle rinoplasti, burnun şekli, uzunluğu ve boyutunda yapılan bir dizi cerrahi değişikliktir ve en popüler ikinci plastik cerrahidir. Uluslararası Estetik ve Plastik Cerrahi Derneği’nin (ISAPS) verileri şu rakamları göstermektedir: 2020 yılında burunda 1,2 milyondan fazla plastik cerrahi operasyonu gerçekleştirilmiştir. Talep açısından, sadece meme büyütme tarafından geçilmektedir.

 

Herhangi bir cerrahi müdahalenin başarısı sadece plastik cerraha bağlı değildir. Rinoplastiden sonra iyileşme önemli bir rol oynar ve uzmanın tavsiyelerine kesinlikle uymalısınız.

Rinoplasti İyileşme Aşamaları Nelerdir?

Rinoplasti sonrası iyileşme ne kadar sürer?” diye merak edebilirsiniz. Bu soruya cevap verelim.

 

Burun estetiği uzun bir rehabilitasyon dönemi gerektirmez. Genel olarak iyileşme süresi 2-3 hafta sürer.

Ameliyattan Hemen Sonra

Ameliyattan sonra hasta 24 saat boyunca cerrahın ve sağlık personelinin kontrolü altındadır. Burun estetiğinden sonraki ilk birkaç saat uyuşukluk, halsizlik ve ilgisizlik yaşayabilirler. Tüm bunlar hızla geçer. Pratikte 3-4 saat sonra hastalar kendi başlarına yürür ve yemek yerler.

 

Ertesi gün hasta, bir uzmanın tüm tavsiyelerini almış olarak evine gidebilir. Rinoplasti sonrası iyileşmenin bu aşamasında hastanede daha uzun süre kalmak gereksizdir.

İlk Aşama: 0-7 Gün

Ameliyat edilen burun özel bir bandajla sabitlenerek kemiğin yer değiştirmesi önlenir. Bir kelebek şeklini andırır. Sonucu stabilize etmek çok önemlidir çünkü en ufak bir travma bile olumsuz bir etkiye sahip olabilir. Doğal olarak bandaja alışmak biraz zaman alır. Mümkün olduğunca rahattır ancak başlangıçta rahatsızlığa (gerginlik, ağırlık, nefes almada zorluk) neden olabilir.

 

İlk 3-7 gün içinde şişlik, uyuşukluk (burun ve üst dudak) ve ciltte morarma meydana gelebilir. Bunlar yavaş yavaş geçecektir. Tüm rahatsızlıklar ağrı kesicilerle kolayca giderilebilir.

 

Bu dönemde, şişliği azaltmak için sırt üstü yatmanız ve kendinize dikkat etmeniz önerilir (ağırlık kaldırmayın, eğilmeyin). Ek olarak, makyaj yapmaktan kaçınmaya değer.

İkinci Aşama: 7 Gün ila 2 Hafta

Bu süre zarfında şişlik azalır ve morluklar kaybolur. Yani, operasyonun görünür izleri kalmaz. İşe gidebilirsiniz, ancak spor yapmak, saunalara, hamamlara ve yüzme havuzlarına gitmek konusunda bazı kısıtlamalar vardır. Spora dönüş ameliyattan en erken 1 ay sonra olabilir. Sauna, hamam ve yüzme havuzu ziyaretlerine 1,5 ay sonra yeniden başlanmalıdır.

Üçüncü Aşama: 1 Ay

Hastalar ayrıca “burun estetiğinin iyileşmesi ve ön sonucun görülmesi ne kadar sürer?” diye merak ederler. Cevap 1 aydır. Çoğu zaman, ameliyattan 1 ay sonra plastik cerraha bir ziyaret planlanır. Genellikle, kişi şu anda ameliyattan hiçbir iz kalmadan mükemmel görünür. Hislerinizin rehberliğinde spor yapmaya devam edebilirsiniz.

Geç İyileşme Dönemi: 6-12 Ay

Burun 6-8 ay içinde daha kesin bir şekil alır. Rinoplastinin nihai sonucu 1 yıl sonradır.

 

Bu rinoplasti iyileşme blog makalesini faydalı bulduğunuzu umuyoruz. Ancak burun estetiği yaptırma konusunda hala şüpheleriniz varsa, konsültasyon almak için Dr. Kadir Kilimcioğlu ile görüşün.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp